By Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74095033

Co warto zobaczyć w Szczawnicy?

Południe Polski obfituje w miasta uzdrowiskowe ukryte pośród gór – każde z nich ma swój odrębny klimat i charakter. Niewiele jest jednak miejscowości, które – tak jak Szczawnica – urzekają swoją atmosferą od pierwszego wejrzenia. „Królowa polskich wód” (jak mówił o Szczawnicy rektor Uniwersytety Jagiellońskiego prof. Józef Dietl) jest położona nad potokiem Grajcarek, na skraju Pienińskiego Parku Narodowego i zaledwie 6 kilometrów od Apartamentu Grajcarek w Jaworkach. Goście spędzający w nim urlop w szybki i łatwy sposób pokonają tę odległość np. busikiem. Mnogość atrakcji jakie oferuje to uzdrowiskowe miasteczko sprawia, że planując wakacje w okolicy nie sposób go pominąć.

Szczawnica dostarczy odwiedzającym wielu wrażeń zarówno latem jak i zimą. W cieplejsze miesiące jest doskonałym miejscem wypadowym na wyprawy górskimi szlakami, wycieczki rowerowe czy turystykę wodną. Zimą Szczawnica zachwyci pobliskim stokiem Palenica, przytulnymi karczmami czy świetnie przygotowanymi do orzeźwiających spacerów deptakami. Przez cały rok można natomiast podziwiać przepiękną architekturę Szczawnicy czy korzystać z jej zdrowotnych dobrodziejstw – w pobliżu znajduje się aż osiem czynnych źródeł wód mineralnych. Szczawy, od których nazwę wzięła sama miejscowość, są jednym z rodzajów wód mineralnych. Proces ich powstawania trwa setki lat i polega na ciągłej filtracji wody deszczowej przez kolejne warstwy geologiczne ziemi – źródeł cennych minerałów. Ich stopień zmineralizowania i oryginalny smak zależy głównie od składu chemicznego ziemi, przez którą przenika woda.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem uzdrowiska jest Pijalnia Wód Mineralnych – to duży i przestronny budynek, w którym można spróbować leczniczych wód. Z zewnątrz Pijalnia imponuje zabytkowymi ozdobami przy fasadzie budynku, które są dokładnie takie jak można podziwiać na litografiach z 1869 roku. Pierwsze budynki powstałe w tamtych latach nosiły cechy stylu klasycystycznego, w obiektach powstających później chętnie wprowadzano motywy „alpejskie”, wzbogacone bogatą drewnianą ornamentyką szczytów dachów, balustrad balkonów i werand. Nieopodal Pijalni Wód Mineralnych znajduje się także kawiarnia z obszernym tarasem – można tu odpocząć ciesząc oko pięknym otoczeniem parku. Warto wspomnieć, że uzdrowisko w Szczawnicy ze względu na swoisty mikroklimat specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych – znajduje się tu także sanatorium.

Odwiedzając Szczawnicę nie sposób nie zauważyć mnóstwa zieleni jaka ją otacza. Całości zdrojowej zabudowy dopełniają założone w XIX w. na gruntach leśnych dwa parki: Dolny i Górny oraz altany wzniesione nad zdrojami (między innymi Walerii, Heleny). Obydwa są miejscem idealnym do spacerów, a także świetnej zabawy dla dzieci. Pierwszy z nich posiada piękną i rozległą aleję oraz urokliwy staw. Znajdziemy tu również wille oraz altanę widokową – wszystkie budynki utrzymane są w stylu charakterystycznym dla tego uzdrowiska. W Parku Górnym znajdziemy muszlę koncertową, w której latem odbywa się mnóstwo ciekawych wydarzeń, a także najnowocześniejsze w Europie inhalatorium. Spacery po uzdrowisku warto przedłużyć o wędrówkę szlakiem do Wodospadu Zaskalnik – aby dotrzeć do tego pięknego miejsca należy kierować się szlakiem niebieskim na Przehybę.

Pisząc o Szczawnicy nie sposób nie wspomnieć o spływie przełomem Dunajca. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje je od 1934 r., ale pierwsze spływy turystyczne organizowano tu już w połowie XIX wieku. Prowadzą je flisacy ubrani w charakterystyczne stroje, a sam spływ odbywa się w tradycyjnej tratwie. Sezon rozpoczyna się już 1 kwietnia, a kończy dopiero pod koniec października – jest więc mnóstwo okazji, aby skorzystać z tej znanej w całej Polsce atrakcji. Jeśli nieśpieszny spływ drewnianymi tratwami to zbyt mało adrenaliny, proponujemy bardziej ekstremalny spływ kajakiem czy pontonem (rafting) – wypożyczalni sprzętu jest tutaj pod dostatkiem.

Oprócz uzdrowiskowej zabudowy punktem charakterystycznym Szczawnicy jest kolej linowa na Palenicę (więcej o niej tutaj). Możliwość jazdy na nartach i snowboardzie oraz rozpościerające się ze szczytu widoki to jednak nie jedyne atrakcje jakie czekają tu na turystów. W lecie działa na Palenicy zjeżdżalnia grawitacyjna, która jest świetną zabawą dla wszystkich odwiedzających to miejsce. Dla tych najmłodszych przygotowano tu specjalną trasę edukacyjną na której spotkają figury zwierząt, w tym monstrualnych rozmiarów owady. Dodatkowo na tym terenie znajduje się także plac zabaw. Siły można będzie uzupełnić w restauracji na szczycie Palenicy, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. W wolnej chwili warto także przespacerować się promenadą wzdłuż Grajcarka – swój początek ma przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę. W czasie spaceru możemy podziwiać przepiękne widoki oraz stylowe mostki, a kiedy znuży nas zmęczenie chwilę odpocząć na ławce.

Szczawnica jest doskonałą miejscowością na wyjazd w góry z dziećmi, ze znajomymi, czy nawet wypady firmowe. Miasto przyciąga licznymi atrakcjami – gołym okiem widać, że stawia na rozwój i nie zamyka się przed nowymi turystami. Jest to miejscowość zachwycająca rozwiniętą infrastrukturą, świeżym, górskim powietrzem oraz licznymi atrakcjami – to punkt obowiązkowy dla odwiedzających tę okolicę!