Magiczne Święta w Jaworkach

Świąteczna atmosfera w polskich górach odczuwalna jest w sposób szczególny. Szczyty przykryte pod śnieżną pierzynką, piękne iluminacje, tradycyjne polskie kolędy oraz ciepło kominka to esencja tego szczególnego czasu. Jednym z miejsc, które spełnia te warunki i doskonale sprawdzi się na świąteczny wypad w góry są Jaworki – urokliwa wieś położona na granicy Beskidu Sądeckiego i Pienin. Odwiedzający to niezwykłe miejsce na południu Polski mają do wyboru wiele atrakcji, które umilą świąteczny czas z rodziną. Znajdzie się coś dla fanów aktywnego wypoczynku jak i tych którzy preferują spokój i dobrą muzykę. Beztroskę w czasie wyjazdu zagwarantuje luksusowy i w pełni wyposażony apartament – w nim nic nie zakłóci Waszego urlopu. Jednym z takich miejsc jest Apartament Grajcarek.

Punktem obowiązkowym świątecznego wypadu w góry jest kulig pędzący przez ośnieżone lasy. Na szczęście, spędzając ten magiczny czas w Apartamencie Grajcarek nie musimy daleko szukać – kilkaset metrów od apartamentu zlokalizowana jest Stadnina Koni Rajd, która oferuje przejażdżki zaprzęgami po pięknej okolicy Jaworek. Wygodne sanie sunące poprzez skrzący się śnieg w lesie to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Dodatkową atrakcją są kuligi po zmroku, którym towarzyszą zapalone pochodnie. Stadnina proponuje zakończyć wycieczkę grillem na którym znajdą się tradycyjne wyroby od okolicznych producentów. Mimo ujemnych temperatur kuligom zawsze towarzyszą gorące emocje!

Święta kojarzą się z rodzinną atmosferą, wspólnym zasiadaniem przy stole i tradycyjnym polskim jedzeniem. Aby spalić spożyte kalorie warto pomyśleć o aktywności fizycznej – jej doskonałą formą mogą być jazda na nartach i snowboardzie. Arena Narciarska Jaworki-Homole w okresie świątecznym i sylwestrowym organizuje wiele atrakcyjnych wydarzeń w których warto wziąć udział całą rodziną. Niewątpliwą gratką dla małych i dużych gości stoku są przejażdżki psimi zaprzęgami – to jedyne miejsce w tej okolicy, które proponuje taką atrakcję. Regularnie organizowane są także otwarte zawody w zjazdach narciarskich dla wielu grup wiekowych co może być świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Warto śledzić stronę Narciarskiej Areny Jaworki-Homole, która ciągle zaskakuje nowymi pomysłami na narciarskie imprezy. Lokalizacja Apartamentu Grajcarek pozwala na odwiedzenie stoku w każdej chwili, gdyż znajduje się on dosłownie o krok – po drugiej stronie ulicy.

Nieodłącznym elementem świąt są kościoły – te w pobliskiej okolicy to prawdziwe perełki architektury. W samych Jaworkach warto odwiedzić barokowy kościół świętego Jana Chrzciciela, który zachwyca ścianami oraz sklepieniem z polichromią pochodzącą z roku 1926. W odległości trzech kilometrów znajduje się Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej, a w niej kościół z imponującym złotym ikonostasem. W całkiem innym, neogotyckim stylu zbudowany jest kościół św Wojciecha w pobliskiej Szczawnicy, a ciekawostką jest mieszkaniec jego poddasza – rzadki gatunek nietoperza. Warto również zajrzeć do obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej, gdzie w tym czasie odbywa się Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie – możemy usłyszeć tam tradycyjne kolędy, pastorałki oraz inną muzykę w niezwykłym wnętrzu. Dobrym pomysłem na święta w górach na pewno jest pasterka w jednym z pobliskich kościółków – to przeżycie, które na zawsze zapadnie w pamięć.

Będąc w okolicy nie sposób nie odwiedzić Szczawnicy – to zabytkowe miasteczko (pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1413 roku!) jest znanym uzdrowiskiem. Oddalona od Apartamentu Grajcarek o zaledwie 6 kilometrów (kursują busiki) sprawia, że będzie obowiązkowym punktem do odwiedzenia podczas wizyty w Jaworkach. Jej niezaprzeczalny urok polega na umiejscowieniu w samym sercu Pienińskiego Parku Narodowego oraz pięknej, jedynej w swoim rodzaju uzdrowiskowej architekturze. Liczne kawiarnie i restauracje, pięknie oświetlone deptaki oraz świąteczne iluminacje zachęcają do długich spacerów np. wzdłuż potoku Grajcarek płynącego w sercu tego miasteczka. Wizytę w Szczawnicy polecamy zakończyć wieczornym wjazdem na Palenicę skąd można podziwiać miasteczko z góry popijając herbatę narciarską z miodem.

Sylwester w legendarnym miejscu jakim jest klub Muzyczna Owczarnia w Jaworkach to idealna propozycja dla osób ceniących świetną muzykę w kameralnej atmosferze. W „domowych” warunkach koncertują tutaj największe sławy rockowe, bluesowe i jazzowe – na deskach Owczarni grały takie gwiazdy jak Nigel Kennedy, Peter Gabriel, Tomasz Stańko, Ula Dudziak, Michał Urbaniak, T-Love, Dżem, TSA, IRA, Grzegorz Turnau i wielu, wielu innych. W czasie Sylwestra 2019 wraz z innymi gośćmi będzie można przenieść się do legendarnej, krakowskiej Piwnicy pod Baranami dzięki muzyce Agaty Ślazyk. Jeśli komuś będzie mało muzycznych wrażeń, następnego dnia organizowany jest koncert noworoczny. Uwaga: miejsca na wydarzenia w Muzycznej Owczarni warto rezerwować z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem!

Góry przyciągają swoim urokiem o każdej porze roku – warto odwiedzić je również w Święte i na własnej skórze przekonać się czym w tym czasie zachwyci nas Beskid Sądecki oraz Pieniny. Na gości czekają tu pięknie ośnieżone góry, świetnie przygotowane stoki, przepiękne iluminacje oraz regionalne restauracje serwujące najlepsze świąteczne dania – to prawdziwa magia świąt.