Sprawdzone pomysły na rodzinne wakacje w górach

Wycieczki rowerowe, chodzenie po górach czy zwiedzanie zabytków i malowniczych miejscowości to tylko niektóre pomysły na udane rodzinne wakacje w górach. Ciepłe i długie letnie dni sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na południu Polski. Dobrym miejscem wypadowym na urlop w górach może być wieś Jaworki położona na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pienin. Ta malownicza miejscowość zlokalizowana jest w bardzo atrakcyjnym zakątku i otoczona rezerwatami przyrody, szlakami turystycznymi oraz stokami. Okoliczna baza noclegowa jest rozbudowana, turyści mogą skorzystać z pokoi gościnnych, hoteli i apartamentów (np. Grajcarek).

Okolica Jaworek obfituje w świetnie przygotowane szlaki rowerowe wiodące przez zapierające dech w piersiach miejsca. Apartament Grajcarek znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody Biała Woda, który jest wprost idealny na krótkie wycieczki rowerowe. Dla miłośników dłuższych tras polecamy ścieżkę wiodącą wzdłuż przełomu Dunajca (fragment VeloDunajec). Całość ma 34 kilometry i prowadzi przez wszystkie najważniejsze miasteczka, a częściowo zahacza nawet o Słowację. Bez problemu pokonają ją także dzieci, a przejechanie jej powinno zająć około 5 godzin.

Wiele z tutejszych szlaków rowerowych nadaje się dla fanów typowo górskiej jazdy – polecamy trasę na szczyt Radziejowej. Niezwykle malowniczy jest również trakt wokół Jeziora Czorsztyńskiego z widokiem na zamek, jezioro, a przy dobrej pogodzie także na Tatry. Dzięki znajdującej się w Apartamencie Grajcarek rowerowni na wypoczynek można zabrać własne rowery i nie martwić się o ich bezpieczne przechowanie. Jeśli natomiast nie macie własnego sprzętu w pobliskiej Szczawnicy znajduje się kilka wypożyczalni rowerów z usługą dowozu we wskazane miejsce.

Kochają je zarówno dzieci jak i dorośli – parki linowe to świetna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią podejmować prawdziwe wyzwania. Mniej niż 20 minut drogi od Jaworek znajduje się prawdziwy raj dla fanów wspinania się, przejść po platformach czy zjazdów tyrolką. ABlandia w Krościenku nad Dunajcem dostarczy adrenaliny na kilometrowej trasie pełnej przeszkód wśród drzew. Park posiada kilka tras, które dopasowane są do wieku – aż trzy przeznaczone są dla dzieci, a w tym dwie dla trzylatków. Dla starszych śmiałków przygotowano nieco trudniejsze wyzwania – trasę zjazdową, wieżę wspinaczkową, niezliczoną ilość kładek i mostków – momentami trzeba mocno pogłówkować, by sprawnie pokonać całą trasę.

Dla lubiących piękne widoki podziwiane z wysokości polecamy platformę widokową w Woli Kroguleckiej. Możliwość zobaczenia pasm górskich w pełnej okazałości daje nam mierząca 550  m n.p.m. konstrukcja. Rozciąga się z niej widok na Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej, Kotlinę Sądecką, rzekę Poprad i odległy Beskid Wyspowy. Spiralny kształt platformy sprawia, że nie będzie problemu z wjazdem na nią wózkiem dziecięcym czy nawet rowerem. Na miejscu znajduje się też plac zabaw jeśli dzieci znudziłyby się podziwianiem gór. To idealna propozycja na krótką wycieczkę (Wolę Krogulecką od Jaworek dzielą 53 kilometry) krajoznawczą dla całej rodziny – od jej najmłodszych członków do tych najstarszych.

Inną propozycją na nieco dalszą wycieczkę jest odwiedzenie uzdrowiskowych miejscowości – Krynicy Zdrój oraz Muszyny Zdrój. Oddalone o około 100 kilometrów od Jaworek miasteczka mają dużo do zaoferowania. Oprócz charakterystycznej zabudowy i zdrojów wód leczniczych mamy mnóstwo atrakcji do wyboru. W Krynicy Zdrój warto odwiedzić pierwszą w Polsce wieżę widokową w koronach drzew z której roztacza się widok na pobliskie góry i doliny, a spacerowi towarzyszą tablice edukacyjne. Jadąc dalej do Muszyny nie można pominąć ogrodów sensorycznych. To przestrzeń podzielona na kilka części, gdzie cała rodzina sprawdzi działanie zmysłów – dotyku, zapachu, smaku, słuchu i wzroku. To nie tylko dobra zabawa, ale też duża porcja wiedzy.

Na wczasowiczów czeka także mnóstwo atrakcji znajdujących się w samych Jaworkach (więcej o nich tutaj). Pobliskie szczyty górskie czy rezerwaty przyrody są wprost stworzone do spacerów i pieszych wędrówek dla całej rodziny. Na terenie osiedla Apartamentu Grajcarek można ponadto popływać w podgrzewanym basenie, pobawić się na placu zabaw czy skorzystać z chaty grillowej. Wybór należy do Państwa – mnogość atrakcji sprawi, że przyjeżdżając do Jaworek na pewno nikt nie będzie się nudził.