Zimowy trekking w Pieninach

Zimowy czas spędzony na świeżym powietrzu kiedy w policzki szczypie mróz, a pod butami skrzypi śnieg może być naprawdę przyjemny. Żeby zadbać o jak najlepsze wykorzystanie tej pory roku warto wybrać się w polskie góry, gdzie zima jest naprawdę magiczna. Z dala od wielkich i tłocznych zimowych resortów, na południu Polski znajduje się urokliwy Beskid Sądecki oraz Pieniny. Okoliczne kameralne miasteczka i wioski sprzyjają pełnemu relaksowi i nieśpiesznemu korzystaniu z zimowej aury.

Świetną bazą wypadową w tej okolicy stanowią Jaworki, które obfitują w różnorakie atrakcje i niezbyt trudne szlaki wprost stworzone do zimowych spacerów. Właśnie tu znajduje się stok narciarski, stadnina koni czy też kultowy klub Muzyczna Owczarnia. W bardzo dogodnym miejscu zlokalizowany jest Apartament Grajcarek, który pozwala na piesze dojście do wielu okolicznych atrakcji. Komfortowe wyposażenie oraz wszelkie udogodnienia Apartamentu sprawią, że czas w nim spędzony – zwłaszcza ten po długim, aktywnym dniu – będzie prawdziwą przyjemnością dla całej rodziny.

Największej z atrakcji Jaworek nie trzeba szukać daleko. Wąwóz Homole znajduje się tylko kilometr od Apartamentu Grajcarek, a zimą potrafi zauroczyć każdego miłośnika bajkowych widoków. Idąc dnem Wąwozu wśród zwisających skał oraz drzew pokrytych grubą warstwą śniegu można delektować się spokojem i niczym niezmąconą ciszą. Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole łagodnie prowadzi ścieżką wśród pięknych formacji skalnych. To idealna propozycja na krótki spacer dla całej rodziny – trwa około godziny w jedną stronę.  Dla tych dla których przejście tej trasy będzie zbyt krótkie polecamy inne szlaki z Wąwozu Homole na pobliskie góry, takie jak na przykład Wysoka czy Pawłowska Góra.

Nieopodal znajduje się także Rezerwat Biała Woda. Czas przejścia całego rezerwatu w jedną stronę to 1,5 godziny po prostym i niewymagającym terenie. W czasie całej wędrówki towarzyszy nam przyjemnie szemrzący potok Brysztoński, który w odsłonie zimowej wygląda jeszcze ciekawiej. Z Jaworek przez Rezerwat Białej Wody prowadzi szlak żółty. Kolejnym atutem tego miejsca jest jego kameralność – zdecydowana mniejsza ilość turystów wybiera się właśnie tam, więc jeśli zależy nam na spokoju i ciszy to będzie najlepsza trasa.

Ci którzy chcą podczas wypoczynku spróbować czegoś zupełnie nowego koniecznie powinni zainteresować się możliwościami jakie oferuje okolica pod względem tras dla narciarzy biegowych. To bardzo przyjemna forma aktywnego spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Łagodne wzniesienia oraz delikatne zjazdy, a także wiele prostych odcinków sprawia, że Beskid Sądecki oraz Pieniny są wymarzonym miejscem wszystkich, którzy uwielbiają tę formę narciarstwa. Na biegówki warunki są tu wprost idealne i aż żal z nich nie skorzystać. Jedną z polecanych tras biegowych jest ta usytuowana w Dolinie Czarnego Potoku “U Leśników”. Dwie sztucznie oświetlone trasy dla dzieci oraz początkujących , które prowadzą wśród pięknych, widokowych polan z niesamowitym widokiem. Znajdzie się też trasa dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

Miejscem charakterystycznym okolicy Jaworek jest przełom Dunajca. Chociaż w okresie zimowym spływ jest niemożliwy to i tak warto go odwiedzić, gdyż wzdłuż flisackiej trasy spływu poprowadzona jest jej piesza wersja. Spacer najlepiej rozpocząć w Szczawnicy (do której z Jaworek bardzo często kursują busiki) i kontynuować go typowymi zakolami. To idealne miejsce na rytmiczny spacer z kijkami, czyli nordic walking. Dla najmłodszych wielką frajdą będzie przejażdżka sankami kiedy znudzi ich już chodzenie dlatego warto zabrać je na ten spacer. Przy dobrej, słonecznej pogodzie z trasy możemy podziwiać formacje skalne oraz najbardziej znane punkty takie jak Trzy Korony w zimowej odsłonie. Wycieczkę można zakończyć w Czerwonym Klasztorze i powrócić do Szczawnicy autobusem.  Spacer sprzyja niespiesznemu podziwianiu jedynego takiego kanionu rzecznego w tej okolicy.

Odwiedzających Jaworki, którzy lubią porządnie się zmęczyć zachęcamy do zimowego zdobycia najbardziej charakterystycznego punktu widokowego w Pieninach, czyli Sokolicy. Mimo niezbyt imponującej wysokości szczyt ten zachwyca widokiem jaki rozpościera się z na Trzy Korony i Przełom Dunajca. Północne stoki Sokolicy porasta las bukowo-jodłowy, a na szczycie rośnie kilka reliktowych sosen. Z badań trzech okazów przeprowadzonych w latach 1995–1996 wynikało, że miały wtedy ok. 550 lat i były najstarszymi sosnami w Polsce. W 2018 jedno z drzew, uznawane ze względu na swój kształt i miejsce w którym rośnie za jedną z ikon Pienin, zostało uszkodzona przez śmigłowiec podczas akcji ratunkowej.

Opisane przez nas aktywności, to tylko niektóre z jakich można korzystać podczas zimowego wypoczynku w Jaworkach. Znajdzie się coś dla tych, którzy lubią spokojne spacery jak i dla tych dla których zmęczenie fizyczne jest najlepszym odpoczynkiem. To jednak nie wszystkie atrakcje tej pory roku – pobliskie góry zachęcają do pieszych wycieczek w góry, ale także uprawiania narciarstwa skiturowego do którego warunki w Beskidzie Sądeckim są wprost wymarzone. Dzięki mnogości rozrywek w Jaworkach i okolicach każdego dnia można robić zupełnie coś innego co tylko uatrakcyjnia urlop. Po emocjach całego dnia zachęcamy do odpoczynku przy dźwięku strzelającego w kominku drewna czy odprężenia w saunie. Korzystanie z udogodnień  Apartamentu Grajcarek to doskonała sposób na wzmocnienie sił przed następnym dniem pełnym wrażeń.