Okolica

Nasz Apartament usytuowany jest w urokliwej wsi Jaworki u podnóży Małych Pienin. Położony jest w dolinie Grajcarka (to właśnie od niego wywodzi się nazwa apartamentu). Strumyk zaczyna swój bieg w Jaworkach z połączenia Białej i Czarnej Wody. Następnie płynie doliną na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego, mija Szlachtową, a następnie uchodzi do Dunajca w Szczawnicy.

okolica_grajcarek20

Atrakcje

Okolice naszego apartamentu to piękny zakątek na skraju Parku Krajobrazowego. Zadowoli amatorów wycieczek rowerowych, pieszych wędrówek czy sportów zimowych. Jest to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą skorzystać z wielu pobliskich atrakcji – są to między innymi:

  • Całoroczny wyciąg krzesełkowy Jaworki-Homole (50m)
  • Rezerwaty Zaskalskie i Biała Woda (400m)
  • Legendarny klub Muzyczna Owczarnia (500m)
  • Stadnina koni Rajd (550m)
  • Restauracja Bacówka (450m)
  • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (800m)
  • Łowisko pstrągów (Szczawnica)
  • Spływ przełomem Dunajca (Szczawnica)

Poniżej prezentujemy krótki opis wybranych atrakcji.

Arena Narciarska Jaworki-Homole

lift-chair-430088_640

Do najbliższego stoku z Apartamentu Grajcarek mamy dosłownie „rzut śnieżką” – Arena Narciarska Jaworki-Homole jest po drugiej stronie ulicy. Stok zadowoli doświadczonych narciarzy i snowboardzistów, jak i tych którzy dopiero marzą o rozpoczęciu przygody ze sportami zimowymi. Oświetlony stok z trasami zjazdowymi o kilku stopniach trudności pozwoli szusować do późnych godzin wieczornych. Jest też coś dla fanów jazdy po gęstym i nieubitym puchu, czyli trasa freeride-owa. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a także dwa punkty gastronomiczne, które pozwolą posilić się w czasie szaleństw na stoku.

Muzyczna Owczarnia

Ten kultowy już klub to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika muzyki. W malutkiej miejscowości, na południu Polski jeden człowiek stworzył magiczne miejsce przyjazne wszystkim twórcom oraz fanom dobrego brzmienia. W „domowych” warunkach koncertują tutaj największe sławy rockowe, bluesowe i jazzowe – na deskach Owczarni grały takie gwiazdy jak Nigel Kennedy, Peter Gabriel, Tomasz Stańko, Ula Dudziak, Michał Urbaniak, T-Love, Dżem, TSA, IRA, Grzegorz Turnau i wielu, wielu innych. Uwaga: miejsca na koncerty w Muzycznej Owczarni warto rezerwować z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem!

Wąwóz Homole

Rezerwat przyrody „Wąwóz Homole” to jedna z największych atrakcji Jaworek. Wąwóz ma długość około 800 m. W swej skalnej części tworzy głęboki V-kształtny kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości. Pnące się nad spacerowiczami wapienne skały robią ogromne wrażenie na zwiedzających niezależnie od pory roku. Dla tych, którzy po przejściu wąwozu stwierdzą, że mają jeszcze siłę na dalszą wędrówkę polecamy przedłużenie wycieczki o zdobycie szczytu Wysoka. To łatwy i przyjemny szlak wiodący poprzez malowniczą polanę Równienki aż do szczytu, gdzie ukoronowaniem wysiłku będzie piękna panorama Beskidu Sądeckiego oraz Pienin.

Rezerwaty Biała Woda i Zaskalskie

W najbliższym sąsiedztwie znajdują się dwa rezerwaty – Biała Woda oraz Zaskalskie. Pierwszy z nich jest miejscem wprost stworzonym do spacerów oraz turystyki rowerowej dla całej rodziny. Na całej długości rezerwatu towarzyszyć będą nam niezwykłe kształty skał oraz płynący przez niego potok, który dodaje uroku. Drugi z rezerwatów, czyli Zaskalskie, charakteryzuje się monumentalnymi skałami o pięknych, miedzianych odcieniach. Oba rezerwaty są kameralne i zagląda do nich mniej turystów niż do pobliskiego Wąwozu Homole, dlatego idealnie sprawdzą się dla rodzin oraz osób pragnących niczym niezakłóconego kontaktu z przyrodą.

Szczawnica

By Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74095033

Przepiękne zabytkowe miasto uzdrowiskowe na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin. Turystów przyciąga do Szczawnicy malownicze położenie nad potokiem Grajcarek, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego i rezerwatów przyrody. Uzdrowiskowy charakter Szczawnicy podkreśla zabytkowa zabudowa, placyki, deptaki oraz parki. W najbliższej okolicy znajdziemy takie atrakcje turystyczne, jak Plac Dietla z Pijalnią Wód Mineralnych, Wodospad Zaskalnik czy kolejkę na Palenicę (722 m n.p.m). To także doskonała baza wypadowa na słynny spływ Dunajcem, trasy na Trzy Korony i Sokolicę czy do Czerwonego Klasztoru – znanego słowackiego kompleksu sakralnego.

Czorsztyn

old-castle-1766958_640

Największą atrakcją miejscowości jest Góra Zamkowa i stojące tu ruiny XIV-wiecznego Zamku Czorsztyn. Ruiny są zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania dla turystów. Z Góry Zamkowej o krok do malowniczego jeziora, po którym kursują statki i gondole. Po jego drugiej stronie wznosi się okazały zamek w Niedzicy. W miejscowości funkcjonuje również ośrodek narciarski (Czorsztyn Ski Kluszkowce) wyposażony w wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Widoki z góry Wdżar zapierają dech w piersiach. Z Czorsztyna niedaleko jest też do Sromowców, gdzie czeka fantastyczna atrakcja – spływ przełomem Dunajca, podczas którego można podziwiać fantastyczne pejzaże Pienin.

Jeśli chcecie Państwo odpocząć od zgiełku dnia codziennego to trafiliście pod właściwy adres.
Zapraszamy do kontaktu w celu sprawdzenia dostępności oraz dokonania rezerwacji.