Gwiazdy kochają Jaworki (Muzyczna Owczarnia)

Jest takie miejsce na południu Polski, gdzie pośród pienińskich gór i lasów można spotkać gwiazdy światowego formatu. Muzyczna Owczarnia w Jaworkach – ten kultowy już klub to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika dobrej muzyki. To miejsce z niesamowicie kameralnym, wręcz domowym klimatem. Sala mieści niecałe 100 osób – ta garstka szczęśliwców co weekend ma szansę spędzić kilka magicznych godzin przy dźwiękach najlepszej muzyki. Do pięknego, drewnianego budynku prowadzi “Most Dla Muzyki” im. Nigela Kennedy’ego – słynnego brytyjskiego skrzypka, a prywatnie mieszkańca Jaworek.

Muzyczna Owczarnia znajduje się na zacisznej ulicy Biała Woda w Jaworkach, zaledwie 500 metrów od Apartamentu Grajcarek. Niepozorne z zewnątrz miejsce może poszczycić się sukcesami, o jakich marzą kluby w dużych miastach w całej Polsce. W czasie obchodów 20-lecia istnienia Muzycznej Owczarni jej założyciel (Wieńczysław Kołodziejski) wyliczał, że zagrano w niej aż 2 tysiące koncertów, na scenie gościło ok. 10 tysięcy muzyków, a słuchało ich blisko 100 tysięcy odbiorców. Te liczby to podsumowanie drugiej dekady działalności Muzycznej Owczarni i nic nie zapowiada, aby tempo rozwoju klubu miało zwolnić.

Początki nie były jednak tak kolorowe. Brakowało środków – jedynym inwestorem był sam właściciel, który poświęcił Muzycznej Owczarni swoje pieniądze, czas i zapał. Marzył on o zbudowaniu swoistego azylu, przestrzeni w której będzie można nie tylko słuchać wartościowej muzyki ale także ją tworzyć. Okazało się, że pomysł Pana Wieńczysława był strzałem w dziesiątkę. Z biegiem lat coraz więcej artystów zaczęło doceniać klimat Owczarni i zabiegało o możliwość wystąpienia w tym magicznym miejscu przed kameralnym gronem odbiorców.

W „domowych” warunkach koncertują tutaj największe sławy rockowe, bluesowe i jazzowe. Na deskach Owczarni grały takie gwiazdy jak Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Ula Dudziak, Michał Urbaniak, T-Love, Dżem, Kuba Badach, Kasia Kowalska, Kora, TSA, IRA, Grzegorz Turnau i wielu, wielu innych. Całość klimatu klubu tworzą nie tylko muzycy, ale także niepowtarzalny wystrój. We wnętrzu czuć ducha artystów, którzy tu grywali – przypominają o nich liczne zdjęcia na ścianach.

Atmosfera bohemy przywodzi na myśl wnętrza krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pomieszczenia pełne bibelotów, obrazy czy zdjęcia światowej sławy muzyków tworzą miejsce w którym chce się spędzić niejeden wieczór. Swoje miejsce znalazł tu także znany brytyjski skrzypek, jazzman Nigel Kennedy. Zakochał się nie tylko w Muzycznej Owczarni, ale też w samych Jaworkach w których postanowił wybudować swój dom. Właśnie tutaj muzyk obchodził także swoje 50-te urodziny.

Jednym z cyklicznych wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych wydarzeń w Jaworkach są warsztaty organizowane przez Muzyczną Owczarnię. To czas przepełniony grą na instrumentach, śpiewem i komponowaniem. Zajęcia prowadzą znani muzycy, a wśród nich między innymi Wojtek Pilichowski. Uczestnicy warsztatów uczą się kompozycji oraz aranżacji, a także tego jak przygotować materiał do nagrania w studiu. Tydzień warsztatów upływa na wspólnym muzykowaniu, a ich organizator zapewnia także nocleg, posiłki i dodatkowe atrakcje.

Wojtek Pilichowski stwierdził kiedyś, że “Nie zagrać w Muzycznej Owczarni to obciach”. My z kolei twierdzimy, że być w Jaworkach i nie odwiedzić tego kultowego miejsca to po prostu wielka strata. Podczas planowania wypoczynku w Apartamencie Grajcarek warto sprawdzić czy w klubie odbywa się w tym czasie jakiś koncert. Jeśli tak, to sugerujemy zarezerwować bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż rozchodzą się one w błyskawicznym tempie.